sisäasioiden > Uutiset > Teollisuuden uutisia

Yksimuotokuidun ja monimuotokuidun vertailu.

2022-04-07

Nykypäivän verkkorakenteessa valokuitua on käytetty laajasti sen suuren nopeuden ja nopean nopeuden ansiosta. Niistä yksimuotokuitu ja monimuotokuitu ovat yleisimpiä.

1. Yksimuotokuidun ja monimuotokuidun perusrakenteen vertailu
Optisen kuidun perusrakenne koostuu yleensä ulkovaipasta, verhouksesta, ytimestä ja valonlähteestä. Yksimuotokuidulla ja monimuotokuidulla on seuraavat erot:

2. Ulkovaipan väriero
Käytännön sovelluksissa kuidun ulkovaipan väriä voidaan käyttää erottamaan nopeasti yksimuotokuitu monimuotokuidusta. TIA-598C-standardin määritelmän mukaan yksimuotokuiduissa OS1 ja OS2 käytetään keltaista ulkovaippaa, monimuotokuiduissa OM1 ja OM2 oranssia ulkovaippaa ja OM3:ssa ja OM4issa vesisinistä ulkovaippaa (ei-sotilaalliseen käyttöön).

3. Sydämen halkaisijan ero
Monimuotokuidun ja yksimuotokuidun ytimen halkaisijassa on merkittävä ero. Monimuotokuidun ytimen halkaisija on yleensä 50 tai 62,5 µm ja yksimuotokuidun ytimen halkaisija on 9 µm. Tämän eron vuoksi yksimuotokuitu voi lähettää vain optisia signaaleja, joiden aallonpituus on 1310nm tai 1550nm kapealla sydämen halkaisijalla, mutta pienen ytimen etuna on, että optinen signaali etenee suorassa linjassa yksittäisessä ytimessä. tilakuitu. Tapahtuu taittuminen, dispersio on pieni ja kaistanleveys on suuri; monimuotokuidussa on leveä ydin, joka voi lähettää useita tiloja annetulla toiminta-aallonpituudella, mutta samalla, koska monimuotokuitu lähettää satoja moodeja, jokainen moodi Kuidun etenemisvakio on erilainen kuin ryhmänopeus, joten että kuidun kaistanleveys on kapea, dispersio suuri ja häviö suuri.

4. Ero valonlähteissä
Valonlähteessä on yleensä kahdenlaisia ​​laservalolähteitä ja LED-valolähteitä. Yksimuotokuitu käyttää laservalonlähdettä ja monimuotokuitu LED-valolähdettä.

5. Yksimuotokuidun ja monimuotokuidun välisen lähetysetäisyyden vertailu
Kuten kaikki tiedämme, yksimuotokuitu soveltuu pitkän matkan lähetykseen ja monimuotokuitu lyhyen matkan lähetykseentanssin lähetys. Seuraavassa taulukossa näkyvät erityyppisten yksi-monimuotokuitujen erityiset lähetysetäisyydet.

Kustannusero monimuotokuitujärjestelmän ja yksimuotokuitujärjestelmän välillä on samanlainen, ja monimuotokuitujärjestelmän rakennuskustannukset ovat alhaisemmat kuin yksimuotokuitujärjestelmän. Otetaan esimerkkinä FS-ratkaisu. Monimuotoisen siirtojärjestelmän (monimuotoiset optiset moduulit ja jumpperit) kustannukset vaihtelevat 3 300 yuania 5 300 yuania, kun taas yksimuotoisen siirtojärjestelmän (yksimoodi optiset moduulit ja jumpperit) Kustannukset ovat yleensä yli 6 700 yuania , ja hintaero on yli 1000 yuania.